Rzuć palenie dzisiaj! – Niepal.org.pl

Chcesz rzucić palenie? Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest łatwe. Na naszej stronie znajdziesz skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Palenie papierosów – ile to kosztuje?

Palenie papierosów – ile to kosztuje?


Na temat szkodliwości palenia napisano już wiele. Ale nadal nie wszyscy uświadamiają sobie, że oprócz niszczenia zdrowia, sami wydają ciężko zarobione pieniądze, żeby sobie szkodzić. 
Przytoczę tu proste wyliczenie – jedna paczka papierosów kosztuje 10 zł i jeżeli palacz pali średnio jedna paczkę dziennie to miesięcznie wydaje 300 zł a na rok jest to tylko 3600 zł. !!

Jeżeli palisz już np. ok.10 lat to spaliłeś banknoty o wartości 36 tysięcy ! Wyobraź sobie tę ilość pieniędzy i zapałkę, którą je podpalasz. Chyba trochę żal ?
Ciekawe na co innego można by przeznaczyć tę kwotę ?. Jeżeli nadal będziesz palić podpalasz następne banknoty.

Kiedy teraz już oczami wyobraźni widzisz finansowe skutki palenia pomyśl o swoim organizmie.

Nikt nie lubi chorować a składniki tytoniu działając na poszczególne układy wywierają szkodliwy wpływ na organizm, powodując nie tylko występowanie chorób, lecz przede wszystkim zmniejszając ogólną sprawność funkcjonalną całego ustroju palacza.
Nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów – wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Osłabia potencję, jest często przyczyną nerwic płciowych. U wielu kobiet wywołuje zaburzenia cyklu miesiączkowego, jest trzykrotnie częściej niż inne czynniki przyczyną występowania poronień i dziesięciokrotnie bezpłodności, a także przedwczesnych i patologicznych porodów.

Nikotyna u palaczy powoduje niedobór tlenu, znaczne zmniejszenie wytrzymałości mięśni/ zwłaszcza na długotrwałe wysiłki/, oraz zaburzenia koordynacji ruchowej. Ponieważ jest szybko wchłaniana do krwi przez błonę śluzową jamy ustnej i górnych dróg oddechowych, uszkadza układ krążenia, toteż często określa się ją jako truciznę serca i naczyń. Ponadto wywiera bardzo szkodliwy w spływ na układ pokarmowy, zmniejsza łaknienie, zaburza trawienie i wchłanianie substancji pokarmowych, zwłaszcza witamin. Znacznie także zmniejsza siły odpornościowe organizmu.

Innym składnikiem dymu tytoniowego jest tlenek węgla, który blokuje hemoglobinę przenoszącą tlen w organizmie. W rezultacie wywiera on szkodliwy wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy naczyń wieńcowych oraz zawału serca.

Bardzo niebezpieczne w dymie tytoniowym są substancje smołowe tzw. rakotwórcze. Rakotwórcze smoły tytoniowe zagrażają całemu organizmowi, lecz najbardziej płucom i górnym drogom oddechowym, na .których bezpośrednio się osadzają.

Z innych związków zawartych w papierosach można wymienić: cyjanowodór (zwany też kwasem pruskim), który jest łatwo wchłaniany przez błonę śluzową i wywiera działanie pobudzające na ośrodek naczynioruchowy oraz oddechowy w mózgu. W większych dawkach blokuje oddychanie tkankowe poprzez zredukowanie ilości hemoglobiny łączącej się z tlenem. Jeden papieros zawiera przeciętnie około 0,03 mg cyjanowodoru. Jest to ilość niegroźna dla życia, ale u nałogowców może być powodem zatruć i takich objawów, jak: bóle głowy, nudności, wymioty. 

Kwasy: octowy, mrówkowy i siarkowodorowy działają drażniąco na błonę śluzową jamy ustnej, układu oddechowego i pokarmowego, upośledzając ich czynności.

Pyły, których koncentracja w dymie papierosowym jest prawie milion razy większa niż w najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, powodują odkładanie się cząsteczek węgla w węzłach chłonnych, które przestają pełnić funkcję bariery obronnej przed zakażeniami dróg oddechowych. Olejki eteryczne, alkohol metylowy, tlenek azotu, amoniak drażnią i często uszkadzają błony śluzowe układu oddechowego a także wywierają destrukcyjny wpływ na pracę serca i na nerwy wzrokowe. 
Dym papierosowy ułatwia też przenikanie alergenów – czynników środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego – wpływających drażniąco i uszkadzająco na układ oddechowy, co jest jednym z powodów częstego występowania astmy oskrzelowej u palaczy. Młodzież paląca częściej zapada na przeziębienia, grypy i nieżyty górnych dróg oddechowych.

Związek pomiędzy rakiem płuc i oskrzeli a paleniem tytoniu jest obecnie w świetle badań przeprowadzonych z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia bezspornie udowodniony. 
Według danych WHO na raka płuc umiera od 10,5 do 40 razy więcej osób palących niż niepalących. Na raka gardła i krtani od 5,4 do 8,2 razy więcej palaczy niż niepalących. Na nowotwory układu pokarmowego ludzie palący umierają 2,8 razy częściej niż niepalący.

 Zastanów się, dlaczego  za to tyle płacisz ?

Rate this post