Rzuć palenie dzisiaj! – Niepal.org.pl

Chcesz rzucić palenie? Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest łatwe. Na naszej stronie znajdziesz skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Rak płuc a palenie papierosów

Rak płuc a palenie papierosów


Rak płuc to najczęstsza choroba palaczy. Ponad 90 proc. jego przypadków związanych jest z działaniem dymu tytoniowego. Ryzyko zachorowania podnosi także palenie bierne.

Rak płuc jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów. Stanowi najczęstszą przyczynę zgonów u mężczyzn i jest na drugim miejscu pod tym względem u kobiet. Leczenie i rokowania zależą od typu histologicznego raka oraz stopnia klinicznego zaawansowania i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Rak płuc – objawy:

Głównymi objawami choroby są: kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej i krwioplucie. Podstawą rozpoznania jest ocena histopatologiczna wycinków guza pobranych na przykład podczas bronchoskopii. W leczeniu stosuje się przede wszystkim metody operacyjne, radioterapię i chemioterapię – co składa się na systemowe leczenie nowotworów. Efekty leczenia raka płuc są jednak niezadowalające i najważniejsze znaczenie w zmniejszeniu śmiertelności z jego powodu ma zwalczanie nałogu palenia tytoniu.

Liczne badania dowodzą, że im dłużej trwa nałóg palenia papierosów, tym większe jest ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka, nie tylko raka płuc, u tego samego pacjenta. I tak znacząco zwiększa się u palących ryzyko wystąpienia: raka ślinianek – ryzyko wzrasta od 6 do 27 razy, gardła – 12 razy, przełyku – 8 do 10 razy, krtani 10 do 18 razy, żołądka – 2 do 3 razy, nerek – 5-krotny wzrost ryzyka, pęcherza moczowego – 3-krotny, trzustki – 2 do 5 razy częściej jest spotykany niż u osób niepalących.

Rate this post