Rzuć palenie dzisiaj! – Niepal.org.pl

Chcesz rzucić palenie? Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest łatwe. Na naszej stronie znajdziesz skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Skutki nałogu nikotynowego

Skutki nałogu nikotynowego


Badania pokazują, że nałogowe palenie papierosów może skrócić życie nawet o 20 lat! Statystyki pokazują, że z powodu nałogu nikotynowego w samej Europie co roku umiera ponad 650 000 osób. Bezpośrednią przyczyną zgonów są nowotwory złośliwe i zakrzepice żylno-tętnicze będącą konsekwencją wieloletniego uzależnienia od nikotyny. Na negatywne skutki działania nikotyny narażone są też osoby biorące udział w biernym paleniu papierosów. Osoby, które palą papierosy w towarzystwie innych osób narażają je na systematyczne podtruwanie organizmu dymem papierosowym. Lekarze uważają, że bierne palenie papierosów może być o wiele bardziej szkodliwe, ponieważ wtedy wdycha się dym zawierający kancerogenne produkty smoliste.

man with a half face of a skeleton because of smoking

Wieloletnie palenie papierosów lub narażenie na bierne palenie może wywoływać raka przełyku, płuc, krtani, żołądka, pęcherza moczowy, a nawet szyjki macicy czy prącia. Dym papierosowy może wpływać również na pojawienie się  bezpłodności, miażdżycy, choroby wrzodowej oraz chorób oczy (np. zaćmy). Palenia papierosów powinny unikać kobiety, które dbają o siebie, ponieważ dym papierosowy negatywnie wpływa na skórę – przyspiesza jej starzenie i nadaje brzydkiego, żółtego kolorytu.

Panowie sięgający regularnie po papierosy są narażeni na pojawienie impotencji, nawet przed 40-tym rokiem życia. Szkodliwe substancje zawarte w dymie nikotynowym mogą wpływać na obniżenie ciśnienia krwi, które ma znaczący wpływ w procesie erekcji. Zbyt niskie ciśnienie krwi sprawia, że do penisa napływa mniejsza ilość krwi, co osłabia erekcje lub całkowicie uniemożliwia jej pojawienie się. Dym papierosowy może wpływać także na uszkodzenia śródbłonka, w którym produkowany jest NO (tlenek azotu) odpowiedzialny za pojawianie się erekcji. Palenie papierosów znacząco osłabia funkcje seksualne u mężczyzn.

Rate this post