Rzuć palenie dzisiaj! – Niepal.org.pl

Chcesz rzucić palenie? Wyrwanie się ze szponów nałogu nie jest łatwe. Na naszej stronie znajdziesz skuteczne sposoby na rzucenie palenia!

Zapalenie krtani leczenie

Zapalenie krtani leczenie


Wybór metody postępowania terapeutycznego w przypadku zapalenia krtani zależy od rodzaju zapalenia krtani, nasilenia objawów oraz etiologii choroby. Zapalenia krtani ostre, przewlekłe i podgłośniowe wymagają odmiennego podejścia leczniczego i zostało ono zaprezentowane w dziale witryny Zapalenie krtani – odmiany choroby

Często, zwłaszcza w przypadku ostrej formy choroby, stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, ograniczające się do środków przeciwbólowych oraz rozpuszczających śluz. Nie używanie aparatu mowy, czyli nie odzywanie się, przez parę dni też jest wskazane dla chorych cierpiących na zapalenie krtani. Leczenie objawowe jest jedynym skutecznym rozwiązaniem nawet w przypadku bardzo nasilonych objawów choroby o podłożu wirusowym.

W przypadku silnego obrzęku zalecany jest natychmiastowy kontakt z lekarzem. W takich przypadkach stosowane są leki sterydowe powodujące natychmiastowe ustąpienie obrzęku. Jako terapia wspomagająca walkę z obrzękiem stosowane są także leki anty-histaminowe. Zarówno leki sterydowe jak i anty-histminowe mogą być podawane miejscowo oraz w postaci zastrzyków.

Etiologia, czyli przyczyna powstania choroby, ma kluczowe znaczenie dla obrania właściwego postępowania terapeutycznego. Nawet ostre zapalenie krtani wywołane przez wirusy często ustępuje bez żadnego leczenia. Nie maja więc w tym przypadku sensu jakiekolwiek działania oprócz łagodzenia objawów. Z jeżeli natomiast przyczyną choroby są bakterie, wówczas zastosowanie antybiotykoterapii będzie bardzo skutecznym sposobem na zapalenie krtani. Leczenie antybiotykami przyspieszy w tym przypadku ustąpienie choroby poprzez eliminację jej przyczyn czyli infekcji bakteryjnej.

Rate this post